STAROSIELSKIE BRACTWO ŚPIEWACZE im. Św. STANISŁAWA – Zespół działa w Białymstoku od 2013 roku przy Duszpasterstwie Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej. Za przedmiot swoich zainteresowań i działań przyjął rekonstruowanie i wykonawstwo pieśni tradycyjnej, wywodzącejsię z polskich tradycji obrzędowych (ludowych), zwyczajowych i patriotycznych. Zespół corocznie bierze udział w Wieczorach Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego (od 2014 r.) i w warsztatach śpiewu tradycyjnego oraz koncertach podczas Starosielskiej Majówki (od 2015 r.). W 2019 r. wraz z Zespołem Jerycho i Bartoszem Izbickim inaugurował Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, a także wystąpił podczas Festiwalu Kultury Staropolskiej „Starosielskie Prezentacje”. W 2020 roku wystąpił podczas Dnia Tradycji Rzeczypospolitej i Festiwalu Kultury Staropolskiej „Starosielskie Prezentacje”. Swoim śpiewem uświetnia również Marsze Niepodległości w Warszawie wykonując pieśni patriotyczne i religijne. W roku 2023 zespół zrealizował ponadto cztery edycje Warsztatów Śpiewaczych dla mężczyzn propagując swój repertuar oraz rzadką obecnie formułę śpiewania przez samych mężczyzn.
230 lat temu wybuchła Insurekcja Kościuszkowska będąca pierwszym zrywem Polaków do wyzwolenia z kajdan niewoli państw ościennych. Niestety po jej zakończeniu Polskę wymazano z mapy Europy i odtąd Polscy patrioci mobilizowali się do powstań narodowych. Walka zbrojna została zaniechana dopiero po Powstaniu Styczniowym, a 160 lat temu, 5 sierpnia 1864 r., – ostatnim „gwoździem do trumny” niepodległej Polski było zamordowanie u stóp warszawskiej Cytadeli przez Rosjan dyktatora Powstania Styczniowego Romualda Traugutta oraz trzech innych przywódców zrywu – Rafała Krajewskiego, Józefa Toczyskiego, Romana Żulińskiego i Jana Jeziorańskiego. Egzekucję obserwował trzydziestotysięczny tłum. Dzisiaj możemy rocznicę tych wydarzeń upamiętniać poprzez działania kulturalne. „W uznaniu zasług niezłomnego dyktatora Powstania Styczniowego dla Polski Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta” – głosi uchwała Sejmu RP z 28 lipca 2023 r. Z tej okazji Festiwal rozpocznie Koncert Starosielskiego Bractwa Śpiewaczego pt. Pieśni Powstańcze. W programie zabrzmią pieśni konfederackie, wojackie i powstańcze, które znane były za życia Tadeusza Kościuszki oraz Romualda Traugutta, i które kształtowały ducha narodowego i patriotyzm wśród powstańców i kolejnych pokoleń Polaków. Specjalnie na tę okazję przygotowany przez zespół koncert rozpoczną pieśni konfederackie, do tradycji których odwoływali się powstańcy styczniowi a także inne pieśni polskich poetów Fr. Karpińskiego, Wł. Syrokomli, W. Pola i A. Mickiewicza, oraz pieśni kościuszkowskie m.in. Pieśń o żołnierzu tułaczu, Pieśń Konfederatów Barskich – Stawam na Placu, Marsz Konfederatów Barskich, Pieśń Na Pamiątkę 3. Maia 1791 – Boże! Ludzie twoi przyszli, Pieśń o Błogosławieństwo Boże nad Kraiem – Boże kiedy Wiarę Świętą, Pieśń pod czas Wojny – Gdyśmy na Pańskiej usłudze stali, Psalm 129 Za Króla idącego na Woynę – Niech Cię wysłucha Pan w czasie trwogi, Warszawianka (1831), Jak to na wojence ładnie – Marsz Ułański 1863, Marsz strzelców (1863), Marsz, marsz Роlonia, Ponad Góry, Szumiała dąbrowa, Chorał (1846), Z tamtej strony jezioreczka, O gwiazdeczko coś błyszczała, Ja w tej izbie spać nie mogę, Pieśń na Uroczystości w Horodle (1861), Święty Boże (1864).
Romuald Traugutt, postać kluczowa dla historii Polski, wykazywał silne wartości religijne i przywiązanie do wiary chrześcijańskiej. Jego życie i działania były przesiąknięte duchowością. Choć urodził się w niezamożnej rodzinie szlacheckiej, to jego postawa oparta była na głębokim poczuciu moralności i sprawiedliwości, wyniesionym z chrześcijańskich ideałów. W trakcie Powstania Styczniowego Traugutt nie tylko kierował oddziałem, ale też pełnił rolę dyktatora powstania, dążąc do niepodległości opartej na miłości chrześcijańskiej i poszanowaniu prawa. Nawet w obliczu aresztowania i śmierci, nie zdradził nikogo ze swoich współpracowników, wykazując niezachwianą postawę i głębokie wartości moralne. Zgromadzony na egzekucji wielotysięczny lud Warszawy padł wówczas na kolana i śpiewał pieśń „Święty Boże”. Jego pogrzeb i egzekucja były momentami, w których ludność wyrażała swoją wiarę poprzez pieśni religijne, co podkreśla znaczenie Traugutta jako symbol nie tylko walki o wolność, lecz także głosiciela chrześcijańskich ideałów. Jego życie i działania stanowią istotną część historii Polski, ukoronowaną heroicznością i oddaniem wartościom, które czerpał z wiary. Legenda Traugutta znajdowała wciąż nowych zwolenników również w XX wieku. Jednym z nich był m.in. Józef Piłsudski. Za swego patrona Traugutta obierały sobie grupy o skrajnie różnych poglądach; jego imię nosiły oddziały Armii Krajowej i Ludowego Wojska Polskiego. W uznaniu zasług niezłomnego dyktatora Powstania Styczniowego dla Polski – Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Romualda Traugutta. Znamienne, jest również to, iż za uchwałą głosowało 447 posłów, 2 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.