BARTOSZ IZBICKI (ur. 1975) w 1999 ukończył muzykologię kościelną w Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie. W 1996 roku uczestniczył w kursie chorału gregoriańskiego pod kierunkiem M. Pérès’a w Royaumont. W 2006 roku obronił doktorat. W latach 2007- 2020 współpracował z Instytutem Sztuki PAN – był inicjatorem portalu „Cantus Planus in Polonia”. Napisał też kilka pionierskich artykułów o tradycji chorału gregoriańskiego na ziemiach polskich w XIX wieku. Od 2002 roku pracuje jako organista w Bazylice św. Jana Chrzciciela w Brochowie (miejsce chrztu F. Chopina). W 2013 roku założył zespół Jerycho, z którym urzeczywistnia swoją wizję muzyki dawnej – zakorzenioną w tradycji i jednocześnie atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy.
Jerycho Zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku.
Nieszpory są wieczorną modlitwą wspólnoty Kościoła. Dawniej obok Sumy, czyli głównej mszy dnia celebrowanej zwykle około południa, stanowiły drugi najbardziej uroczysty punkt dnia świątecznego. W katedrach i większych kościołach tamtejsze Kapele (zespoły instrumentalne) miały obowiązek grać w dni świąteczne właśnie na Sumie i nieszporach, zwykle uczestniczyły w nich też inne funkcjonujące grupy muzyczne – wikariusze, mansjonarze i szkoła przykościelna (czyli chór pracujący pod kierunkiem kantora lub nauczyciela).
Koncert odbędzie się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Choroszczy. Zaprezentowanie zakonnej liturgii godzin nawiąże w tym wypadku do obecności Dominikanów, których do Choroszczy sprowadził w 1654 roku wojewoda trocki Mikołaj Stefan Pac, wznosząc dla nich klasztor z 12 celami. Dominikanie sprawowali opiekę nad tutejszym sanktuarium Matki Bożej i prowadzili przyklasztorną szkołę. Z pewnością też śpiewali Nieszpory.
Koncert zostanie poprzedzony warsztatami które poprowadzi lider zespołu Jerycho – Bartosz Izbicki. Śpiewacy z zespołu Jerycho wraz z uczestnikami warsztatów wykonają wszystkie elementy liturgii Nieszporów Wielkanocnych, nawiązując do praktyki zakonu jezuitów z przełomu XVI i XVII wieku w Polsce. Chorał zostanie zaczerpnięty z ksiąg potrydenckich będących w użyciu w Polsce i zostanie zaprezentowany z akompaniamentem instrumentalnym. Psalmy zostaną zaśpiewane w praktyce falsobordone, opierając się na niedawno odnalezionym rękopisie jezuickim znanym jako Kodeks Schwedlera, spisanym w latach 1626-38 na Śląsku. Kodeks ten stanowi jedno z najbogatszych źródeł tego typu w Europie, zawierając 159 opracowań. W najbardziej uroczystych momentach liturgii użyte będą utwory polifoniczne kompozytorów takich jak Orazio Vecchi, Luca Marenzio, Felice Anerio, Orlando di Lasso, Orazio Faa czy Christopher Perckhover. Wybrane utwory były komponowane w oparciu o chorałowy cantus firmus co charakteryzuje konserwatywny styl „contrapunctus fractus”. Podczas koncertu usłyszymy również polskie tradycyjne pieśni. Śpiew zostanie wsparty akompaniamentem sekcji basso continuo, prowadzonej przez Henryka Kasperczaka na lutni i teorbie. Improwizowane partie instrumentalne dodadzą wyrafinowanego akompaniamentu prostym opracowaniom psalmów. Zespół Jerycho zaprezentuje nowy wymiar interpretacji arcydzieł polifonii, wykorzystując praktyki wokalne charakterystyczne dla tradycyjnego śpiewu kościelnego.