DARIUSZ HAJDUKIEWICZ, absolwent Akademii Muzycznej im. Fr. Chopina w Warszawie – Filii w Białymstoku, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Specjalizuje się w interpretacji twórczości Dietricha Buxtehudego i kompozytorów XVII-wiecznej północnoniemieckiej szkoły organowej. Ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe z muzyki dawnej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Hajdukiewicz koncertuje od 1996 roku na festiwalach w Polsce, Niemczech, Danii, na Wyspach Alandzkich, Białorusi, Litwie i Rosji. Doświadczenie sceniczne obejmuje ponad 800 recitali solowych i koncertów kameralnych. Nagrywał dla Polskiego Radia Białystok i TVP Białystok. Jest twórcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. ks. Wacława Rabczyńskiego w Wasilkowie od 2005 roku. Organizuje również różne wydarzenia muzyczne, w tym Międzynarodowe Wieczory Muzyczne u Św. Alberta w Mońkach i Ogólnopolski Konkurs Młodych Organistów im. Fr. Karpińskiego w Białymstoku.
W 2018 roku został laureatem plebiscytu „Osobowość Roku 2017” w kategorii „Kultura” dla Powiatu białostockiego. Na co dzień gra na organach i prowadzi śpiew podczas nabożeństw w Archikatedrze Białostockiej.
Podczas Mszy Świętej zostaną wykonane śpiewy ze Staropolskiego Graduału Piotrkowczyka używanego w Polsce od XVII wieku oraz utwory maryjne z dawnych wieków a także części ordinarium missae w wersji alternatim z Wileńskiej Tabulatury Organowej z XVII wieku – Album Sapieżyńskie. Msza Święta będzie w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (trydenckiej) również będącej w użyciu do połowy XX w. w Polsce. Z racji na niewielką ilość miejsca w kaplicy Msza Święta w ramach promocji będzie transmitowana na kanale Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Białostockiej mającym ogromne ogólnopolskie zasięgi.
SCHOLA GREGORIANA SANCTI CASIMIRI (Schola Gregoriańska Świętego Kazimierza) powstała w 2008 roku w Białymstoku. Tworzą ją śpiewacy interesujący się wykonawstwem tradycyjnej muzyki kościelnej w szczególności chorału gregoriańskiego i form wielogłosowych wyrosłych z chorału. Schola bierze regularnie udział w festiwalach, gościła m.in.: na Festiwalu Rekonstrukcyjno – Historycznym “Bitwa pod Białymstokiem”, Festiwalu Sztuk Dawnych – Imienin Izabeli Branickiej. Niejednokrotnie koncert z jej udziałem inaugurował rozpoczęcie danego festiwalu, co miało miejsce w przypadku Festiwalu Mysterium Fidei (2013), VI edycji Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Ełku, Festiwalu Twórczości Religijnej Fide et Amore w Żorach oraz Festiwalu Mikołaja z Koźla w Kędzierzynie Koźlu (2015,2021). Zespół ma w swym dorobku wydawnictwa fonograficzne: Opera Omnia Andrzeja Siewińskiego dla wytwórni DUX, gdzie towarzyszył Zespołowi Muzyki Dawnej „Diletto”, wydane przez Fundację „Pro Anima” Pieśni Nabożne Franciszka Karpińskiego oraz Kolędy Europejskiej Christianitas zawierającą średniowieczne utwory związane z okresem Bożego Narodzenia oraz płytę Cantus Mariales – śpiewy maryjne dawnych wieków.
Podczas Mszy Świętej zostaną wykonane śpiewy ze Staropolskiego Graduału Piotrkowczyka używanego w Polsce od XVII wieku oraz utwory maryjne z dawnych wieków a także części ordinarium missae w wersji alternatim z Wileńskiej Tabulatury Organowej z XVII wieku – Album Sapieżyńskie.
Przed Mszą:
Bogurodzica
O salutaris – G. B. Martini (1706-1784)
Introit Vultum Tuum – Chorał Piotrkowczyka
Kyrie – alternatim z Wileńskiej Tabulatury Organowej – Album Sapieżyńskie
Gloria – Missa IX – Cum Jubilo
Graduał Benedicta es venerabilis – Chorał Piotrkowczyka
Allaluja V. Post partum – Chorał Piotrkowczyka
Offertorium Ave Maria – Chorał Piotrkowczyka
Pulcherrima rosa – Anonim z XV w. Codex Speciálník
Sanctus – alternatim z Wileńskiej Tabulatury Organowej – Album Sapieżyńskie
Agnus Dei – alternatim z Wileńskiej Tabulatury Organowej – Album Sapieżyńskie
Communio Beata viscera – Chorał Piotrkowczyka
Ave Maris Stella – Guillaume Dufay – (c.1400 – 1474)
Niebieskiego Dworu Pani
Ite missa est – Missa IX – Cum Jubilo
Procesja
Tantum ergo – Anonim c.1600
Salve Regina solenne